Stelaże podtynkowe – co musisz wiedzieć?

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do jakiego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka popularność – czytaj dalej oraz dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej łazience!
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się zwłaszcza awaryjności instalacji schowanej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni bezpieczne, odpowiednio trwałe, a także – podnoszące estetykę oraz praktyczność łazienki. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego stylu a także wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, by móc radować się taką właśnie toaletą, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort i przede wszystkim stres, jakiego wolelibyśmy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych wywołuje zróżnicowanie ich cen. Dobrą regułą jest, iż im bardziej nietypowy stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak dostrzec, że w większości przypadków większy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym wyglądem i funkcjonalnością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Potencjalna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po przygotowaniu zabudowy, może przynieść nam sporo kłopotów. Dobór konkretnej wysokości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji wyłączniku spłukującego wodę. Przy niewielkiej zabudowie stelaża przycisk będzie przysłaniała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady oraz korzyści, co świadczy o konieczności przystosowania go do własnych preferencji.

Stelaż do WC oraz spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc zestaw podtynkowy do WC, posiada szereg cech pozytywnych. Wśród korzyści z wykorzystania tego rozwiązania można wyróżnić, prócz zakamuflowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, bezproblemowe zachowanie czystości wokół WC.
Najpopularniejszym rodzajem stelaży podtynkowych są te dedykowane do misek WC. Dodatkowo ich użycie w łazience jest niezwykle eleganckie a także funkcjonalne. Zamontowanie podwieszanej miski WC czy bidetu sprawia poczucie większej przestrzeni wnętrza, widoczna jest, bowiem tylko ceramika i włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie czystości również samej ceramiki, jak i posadzki w jej otoczeniu. Dobierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają porównywalnie przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Towary do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do instalacji w ścianach gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się przede wszystkim dużo łatwiejszym oraz szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, która jest zrobiona ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej zaopatrzone są w specjalistyczne wsporniki, które umożliwiają montaż. Należałoby zaznaczyć, iż możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również wykorzystać płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, które dzięki większej odporności w zestawieniu z płytami G-K mogą być stosowane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać niezbędne w ubikacji półki czy możemy stworzyć wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę umieścić a także wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w małych toaletach.