Panele podłogowe – innowacje roku 2018!

Decydując się na budowę domku bądź remont mieszkania jedną spośród najważniejszych kwestii, na jakiej kierujemy swoją uwagę, stanowi podłoga. W tej kwestii od lat rządzą panele podłogowe, które są bardzo wygodnym rozwiązaniem, a przy tym dokładnie wyglądają a także naśladują drewnianą podłogę.
Drewniana podłoga może posiadać wiele odsłon, a każdy dostrzega inne wartości. Przed rozpoczęciem prac, trzeba ustalić, czy podłoga jest prosta. Jeżeli nie, należy wykorzystać szpachlowej masy wyrównującej tak, żeby nawierzchnia była perfekcyjna. Wierzchnia część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym bądź półmatowym. Im znaczniej błyszcząca płaszczyzna, tym lepsze odbicie światła oraz tym intensywniejszy odcień. Podłogi z połyskiem lepiej zamontować w miejscach, jakie nie są szczególnie intensywnie nasłonecznione. Posadzki matowe wyglądają dużo bardziej naturalnie i są dedykowane do miejsc bogatych w codzienne światło. W kuchennych wnętrzach panele zapewniają klimatyczny wystrój. Natomiast decydując się na panele trzeba brać te o korzystnych właściwościach oraz parametrach. Wprawdzie panele dosyć mocno pociągają brud oraz kurz, to nie powodują istotniejszych kłopotów przy myciu. Panele należy czyścić wyłącznie mokrą szmatą, która nie przekazuje znacznej ilości wody. Producenci efektywnie osiągają coraz to znakomitsze rezultaty produkując nawet panele podłogowe wodoodporne do kuchni. Reguła jest niesamowicie prosta – im wyższa klasa, tym lepszy produkt. Jednakże właściwy dobór względem klasy używalności może przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie główne grupy – do użytku domowego i do użytku publicznego, a jednocześnie mają aż 6 grup używalności. Znacząca jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym lepszy, bardziej odporny na uszkodzenia i zniekształcenia. Dobre gatunkowo panele zaczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (zaadaptowane są do mocowania na klej) a także panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają wytrzymałe zamki, które gwarantują trwałość połączeń w czasie korzystania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, bo przeważnie jakość takich paneli zostawia wiele do życzenia. Natomiast o trwałość na uderzenia informuje należyte oznaczenie.

Dzisiejsze panele są wytrzymałe na każdego typu zmoczenia. Dla osób, jakie mimo ułożenia paneli nie zamierzają rezygnować z typowego dla kuchni wyglądu, dostępne są wzory naśladujące płytki ceramiczne czy gumolit.
Aby poddasze mogło zostać oddane do adaptacji na poddasze funkcjonalne należy dokonać zmiany sposobu wykorzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych punktów konstrukcji dachu, jako czynnika dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem i dodatkami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Wyposażając wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich ulokowanie zależne jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to znakomite miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Jak już wiemy, którą funkcje przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz wyjątkowo skomplikowanych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż powierzchnia pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez trudu dopasujemy do wszelkich kątów, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do planowania a także adaptacji, natomiast jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie zdecydowanie pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy sporządzić wnikliwą analizę stanu technicznego obiektu, oraz wówczas zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie owy remont zrobić oraz czy będzie nam się to faktycznie opłacało.