Oświetlenie łazienki – zobacz rekomendacje ekspertów!

Oświetlenie toalety to bardzo istotny aspekt aranżacji tego wnętrza. Częstokroć, odnawiając toaletę nie żałujemy pieniędzy na jej urządzenie a cały efekt możemy zaburzyć niewłaściwie dopasowanym oświetleniem.
Dziś na rynku można wybierać pośród ogromnej ilości różnego modelu lamp łazienkowych, jakie zostały zaprojektowane i zrobione w bardzo różnorodnej stylistyce. Piękne kinkiety z wielką ilością korali a także kryształków dobrze sprawdzą się w toaletach urządzonych w stylu glamour, jednak estetyczne plafony sufitowe będą odpowiednim wyborem do łazienek w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Ponadto ostatnio niesłychanie powszechny jest również trend przemysłowy, gdzie dominuje metal, beton oraz kolory szarości. Do takich toalet warto pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą a także wiekową, jaka znakomicie dopełni całości ciekawej aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest użycie źródeł oświetlenia LED. Jest to niezwykle efektywne rozwiązanie, aniżeli zastosowanie standardowych żarówek. Wpływa pozytywnie na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co istotne, takie źródła światła są także wyjątkowo trwałe na uszkodzenia lub wilgotność. Dobór oświetlenia LED to dodatkowo ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, iż toaleta jest również miejscem wypoczynku, w jakim pragniemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc stworzyć w niej nastrój sprzyjający relaksowi, a w tej dziedzinie korzyści oświetlenia są nieocenione. W marketach są dostępne taśmy LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które rozlokowane w osłonie wanny, w podłodze bądź w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co niezwykle ważne oświetlenie winno być tak zaprojektowane, żeby zminimalizować, a najlepiej wyeliminować, efekt olśnienia. Z wykorzystaniem standardowych źródeł światła jest to niezwykle kłopotliwe. Trochę lepiej sytuacja prezentuje się przy źródłach światła LED, szczególnie jeśli oprawy oświetleniowe posiadają zamontowane matowe przesłony. Idealnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w których współczynnik olśnienia jest znacznie najniższy. Prawidłowo dopasowane światło to gwarancja ciekawej aranżacji, jednak przy oświetleniu łazienki bezwzględnie trzeba mieć również na uwadze bezpieczeństwo.

Oświetlenie łazienkowe stanowi częstokroć o wyglądzie naszej łazienki. Inaczej wyglądają wnętrza oświetlone punktowym sufitowym światłem, inaczej bocznymi kinkietami, a jeszcze inaczej ozdobnymi lampami w kształcie kryształowych żyrandoli.
Kupując baterię wannową lub prysznicową nie zapomnijmy, że na oszczędzanie wody ma wpływ również głowica prysznicowa. Jeśli jest właściwie zaprojektowana, zwiększa oszczędność wody bez ograniczania komfortu kąpieli. Ponadto w poszczególnych rozwiązaniach można skonfigurować nawet pięć różnych strumieni wody. Zapewniają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak i mocne – w postaci batów wodnych. Do wyboru mamy również baterie wannowe stojące na brzegu wanny w specjalnych otworach albo wolnostojące. Różne detale baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy zatem, czy równie długa rękojmia obejmuje również głowice bądź przełączniki. Należałoby też upewnić się, gdzie dany produkt został wyprodukowany. Zdarzają się niestety takie firmy, które nabywają kontenery towarów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – zamieniają głowice na lepsze i sprzedają, jako artykuł Polski. Niektóre z takich baterii dotrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej powłoka zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Warto przy zakupie pamiętać, że solidni producenci na swoje wyroby udzielają często dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne przeróżne odcienie – od tradycyjnego chromu czy złota, poprzez modne – czerń czy biel, aż po oryginalne – czerwone, błękitne, a nawet fioletowe. Przy projektowaniu wnętrza należy przewidzieć rozstawienie przyłączy wody pod prawidłowo wybrany przez nas rodzaj baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych należałoby kierować się dewizą: że im więcej waży, tym lepiej. To znaczy im cięższa bateria, tym wytrzymalsza oraz szczelniejsza. Baterie o wyższej wadze posiadają grubsze ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach ubikację bez baterii. Obecnie na rynku do kupienia jest taka różnorodność najróżnorodniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien i kabin prysznicowych, że jedynym ograniczeniem może tu być tylko i jedynie budżet, jaki chcemy przeznaczyć na baterie.