Ogrzewanie podłogowe – innowacja roku 2018!

Od kotła grzewczego po grzejniki – prawie wszystkie elementy układu mogą oddziaływać na uszczuplenie rachunków. Nowoczesne kotły kondensacyjne (gazowe czy olejowe), odpowiednia izolacja przewodów, alternatywne źródła ciepła. Aby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić dodatkowy dokument. Gwarancja zawiera wszelkie wymogi, które należy osiągnąć i precyzyjnie określa sposób rozpatrywania roszczeń, żeby zapobiec możliwości dowolnej interpretacji zapisów. Gdy posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego prawidłowym użytkowaniu a także serwisowaniu. Jak zweryfikować czy wszystko działa poprawnie zanim wezwiemy instalatora lub włączymy ogrzewanie przed okresem grzewczym? Przed uruchomieniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto zobaczyć stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeśli ciśnienie w instalacji jest zbyt małe to sygnał, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim widocznym punktom instalacji czyli w praktyce zaglądnąć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać konieczności sporządzenia szczegółowego planu i bardzo precyzyjnego przeprowadzenia czynności montażowych, gdyż po zainstalowaniu tego systemu nie ma praktycznie żadnej możliwości jego naprawienia lub zmodernizowania, bowiem wymagałoby to zdemontowania podłóg a także izolacji a także wiązałoby się z dużymi kosztami. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy wskazane jest przeprowadzenie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Jeżeli powierzchnia rur zostanie zalana jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, żeby wylewka dobrze się powiązała oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy dodatkowo odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można podejść do robienia posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym świetnie sprawdzają się posadzki z kamienia oraz posadzek ceramicznych – materiałów, które dobrze przekazują ciepło. Dodatkowo produkty użyte do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają właściwych atestów a także muszą sprawdzać się w znacznej ciepłocie. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, instalatorem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z porad wykwalifikowanych ludzi.
Spanie z głową w pobliżu źródła ciepła jest niewygodne i zdecydowanie niezdrowe. Dlatego nikt nie ustawia łóżka tak, aby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednak odnoszenie tego do ogrzewanej posadzki nie ma głębszego celu, gdyż jej temperatura praktycznie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba śpiąca z głową blisko pół metra nad ziemią nie jest w stanie rozpoznać, że jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej wypoczynku. Dlatego też zestawienie pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest najbardziej efektywne pod względem ekonomii w produkcji energii a także jej późniejszego wykorzystania. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy pozostawionych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do państwowej instalacji centralnego ogrzewania i posiadamy wówczas swobodę wyboru.