Oczko wodne – co musisz wiedzieć?

Rewelacyjnie stworzone oczko wodne zachwycie twoich gości! Należałoby zadbać o szczegóły, gdyż to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być specjalistą, aby samodzielnie przygotować oczko – czytaj dalej!
Zanim zaczniemy z budową trzeba wyposażyć się we wszystkie obowiązkowe produkty: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od określenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym bądź liną, dzięki którym dokładniej będzie można oszacować kształt i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac niezbędne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Pomyśleć także trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Światło oczka wodnego można zrobić w postaci lamp stacjonarnych stawianych na brzegu bądź jako oświetlenie dna, z lampami postawionymi pod wodą. Większość lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem problemu może być rozwinięcie nad stawem siatki zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy także urządzić w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, pośród krzaków, jakie dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także odpowiednie zabezpieczenie foli – dzięki temu zmniejszamy ryzyko uszkodzenia jej przez ostre kamienie i solidnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy również skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii chroniących przed korzeniami.

Zrealizowanie oczka wodnego może być kwestią prostą oraz szybką pod warunkiem, że został on odpowiednio zaplanowany albo zaprojektowany. Zobacz ten wpis i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być przystosowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego przemieszczania się po posesji. Jego wymiar należałoby wybrać tak, by zbiornik akcentował tylko stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz zagospodarować do zbudowania wzniesień, na jakich umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w własnym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe a także zapobiegają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej gwiaździste liście ograniczają dostęp światła do podłoża stawu, a tym samym zapobiegają rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można również rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one również hamują proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to szczególnie istotne, jeżeli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt prosty w formie, jakiego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać także dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć właściwie brzegi oczka wodnego płotkiem czy murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, umieszczonej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób wykonać jedynie niewielkie oczko, ponieważ gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 150 cm w największym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich wariant do właściwej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, gdyż nawilżają powietrze i przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące słoneczne dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umiejscowione w strategicznym miejscu naszej nieruchomości, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, by staw zgrał się z przyrodą ogrodu i pasował do całej kompozycji otoczenia. Trzeba podkreślić, że w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kontury krańców.