Kominek w salonie – dlaczego warto w niego zainwestować?

Nie bez przyczyny buduje się w niektórych wnętrzach, bez szansy podłączenia kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – atrapy kominkowe lub kominki na gaz. Są to pośrednie rozwiązania dla tych, którzy checiliby mieć w swoim salonie chociażby ułamek owego urokliwego wyposażenia.
Wyposażając salon z kominem, powinniśmy dokładnie się zastanowić nad kierunkiem, w jakim ma być urządzone wnętrze. Zwykle decyduje o nim design pokrywy kominka. Może ona być wyprodukowana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli czy cegły czy z materiałów przeznaczonych stylowi współczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o równie właściwy kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie podstawową dekoracją pomieszczenia, czy też będzie się w nie wtapiał. Należy dodatkowo pamiętać, iż wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek można zamontować zarówno we pomieszczeniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wielkie znaczenie przy planowaniu salonu z kominkiem ma także wybór modelu kominka. Tutaj wytwórcy oferują urządzenia przytwierdzone do ściany, kominy dwustronne bądź narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne stworzenie osłony kominka, obok zwyczajnego kamienia możemy wyszukać również praktyczną, lecz niesamowicie efektowną cegłę lub ozdobne kafle, jakie wprowadzą do naszego domu charakter wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w wnętrzu jest zaznaczona przy pomocy odznaczającej się od ścian obudowy bądź kontrastującym zarówno pod względem faktury, ale i dodatkowo odcienia wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Komin często lokalizuje się też przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą przeważnie umyka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka pozwoli ograniczyć te straty. Ponadto takie rozwiązanie pozwoli postawić po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo relaksu na świeżym powietrzu.

Beautiful living room interior with hardwood floors and fireplace in new luxury home

Naturalnie kominek kojarzy nam się z hukiem palonego drewna. Drewno również świetnie nadaje się do ogrzewania w kominku, pamiętajmy tylko, iż musi być ono właściwie wyrezonowane (inaczej właśnie osuszone).
Dobrze jednak pamiętać, że połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej zastosować jeden z cieplejszych kolorów drewna – albo zastosować ciemne drzewo, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy też mieć na uwadze, że kominki opalane drewnem potrzebują miejsca na składanie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o płomień, natomiast to wiąże się z potrzebą przynoszenia drzewa. Najlepiej zatem, by miejsce magazynowania drewna nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, trzeba pamiętać, iż jego wykończenie winno tworzyć całość ze trendem dominującym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy design nowoczesny albo klasyczny, kominek może być kluczowym elementem naszego salonu. Projektując kominek należałoby wziąć pod uwagę obustronne ułożenie względem siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor i kominek obok siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje estetyczny nieład. Projektanci wnętrz rekomendują zamontowanie kominka a także telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak aby projekt salonu stanowił logiczną całość. Bezpieczne i przyjemne w eksploatacji są również kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie wymagają podawania opału lub odprowadzania spalin, w tym przykładzie jednak nie dochodzi nawet do powstania ognia.