Domy energooszczędne – luksus dla każdego?

Budynek energooszczędny to zdecydowanie inwestycja na lata. Natomiast patrząc na taką lokatę z perspektywy czasu sam musisz sobie odpowiedzieć czy to się opłaca.
Wygląda na to, że wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy światło a także wszelkie wyposażenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed pełen rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego dopływu zimnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Mimo, iż eksploatacja domu pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie napawa się wielką popularnością. Spowodowane jest to dużymi kosztami finansowymi, które na samym starcie musi ponieść inwestor. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze skonstruowanym oraz stworzonym domku pasywnym koszty zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie opracowanym domem, który zużywa nawet ośmiokrotnie mniej energii niż budynek standardowy.

Cena domku energooszczędnego stale rośnie, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, iż domy stawiamy zwykle na długie lata oraz dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w przyszłości jego mieszkańcy będą ponosić niższe koszty eksploatacji.
Podobnie jak w przypadku domków pasywnych na ostateczne wydatki budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, które maja przydać się do wysokiego ograniczenia zużycia energii. Domy energooszczędne mają niższe wykorzystanie prądu, ogrzewania a także gorącej wody. Rezultat osiągamy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domu, właściwemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu układowi wnętrz. Ogromne przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać światło słoneczne i jego ciepło. Na atencję zasługuje też zastosowanie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową moc), bądź rekuperatorów, umożliwiających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W domach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba także liczyć się z trudnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto nadmienić, że struktura szkieletowa ścian w zestawieniu z bardzo solidnymi fundamentami i posadzką pozwoli uzyskać dobre parametry termiczne ścian. Żeby obniżyć zużycie mocy, w budynkach niskoenergetycznych, podobnie jak w domach pasywnych, często stosuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła i pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak również kształt budynku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Sprowadza się to głównie do budynków z drewna i tych z bali, które bardzo często są określane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest wyłącznie chwytliwym wyrażeniem. Dobry dom to taki, który jest tani w utrzymaniu oraz niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domku z firmą budowlaną zależy od regionu, w jakim budujemy.