Aranżacja poddasza – najważniejsze zagadnienia!

Interesująca aranżacja poddasza może wydawać się na pierwszy rzut oka niemożliwa. Poddasze jest miejscem wyjątkowym ze skosami, które niełatwo zorganizować na nic bardziej mylnego. Występuje wiele alternatyw na funkcjonalne urządzenie a także zagospodarowanie każdego metra kwadratowego owego wnętrza.
Na poddaszu równie świetnie można zbudować dodatkowe sypialnie, toaletę, bądź zwykły schowek. Do stworzenia wstępnego kosztorysu potrzebne będzie dokładne ustalenie kształtów całego mieszkania. Skosy są nieodłącznym elementem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Jednak ich zagospodarowanie jest uciążliwe. To powszechne, lecz złe rozumowanie, szczególnie w przykładzie poddasza niewielkiego bądź stanowiącego jedno wnętrze. Pragnąc spożytkować ustronność a także romantyczny klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym projekcie warto zamówić wykonanie regałów na książki dopasowanych do skosów. Dzięki temu perfekcyjnie wykorzystamy wszystkie zakamarki, a rodzinna biblioteczka nabierze szczególnego klimatu. Aranżując kącik do czytania, bezwzględnie musimy pamiętać o odpowiednim świetle, jakie nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem dużych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda osiadać będzie na ścianach i suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach budowy, jakie wymagają określonej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niewystarczająco oświetlona, część natomiast wręcz odwrotnie. Biurko powinno natomiast stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze światłem dziennym. Dodatkowo, w takim projekcie, warto jeszcze pamiętać konieczności doposażenia okien w rolety bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z letnim, gorącym słońcem wdzierającym się przez okna.

Poddasza, zwłaszcza te o średnim metrażu, z całą pewnością potrzebują dobrego planu i nowoczesnych rozwiązań. Nie wolno sobie natomiast pozwolić na złe zagospodarowanie powierzchni, jaka już ze względu na skosy potrafi powodować jakieś ograniczenia.
Żeby poddasze mogło być oddane do aranżacji na poddasze użytkowe trzeba dokonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych punktów budowy dachu, jako punktu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz dodatkami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Wyposażając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od wielkości skosów. Wyższe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Jak już wiemy, którą funkcje przyjmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet a także wyjątkowo trudnych do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez trudu dobierzemy do wszelkich kątów, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprostszych powierzchni do aranżacji a także adaptacji, ale jest kilka wytycznych i stałych, jakich przestrzeganie bardzo uprości nam aranżację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy przeprowadzić gruntowną ocenę stanu technicznego budynku, oraz potem zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ten remont zrealizować oraz czy będzie nam się to dosłownie opłacało.