Aranżacja balkonu – innowacje roku 2018!

Balkon w domu nie ma zwykle zbyt dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a pomysł. Nawet drobny balkon może być interesujący i pięknie urządzony. Aranżacja wąskiego balkonu winna być przede wszystkim użyteczna.
Na niewielkie tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, które po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają dobrze i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki albo doniczki z kwiatkami. Rolę światła na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch opleciony naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo wąski balkon można znaleźć odpowiednio estetyczne rozwiązanie. Szacując na podstawie, że tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można atrakcyjnie oświetlić aranżując magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym natomiast można dodatkowo wykorzystać lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe umieścić kinkiety. Niezwykle ciekawym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z okresów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Niezwykle ważnym elementem aranżacji tarasu bądź balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zamiłowania właścicieli. Niektórzy również rezygnują z pewnych odmian, ponieważ są niekorzystne dla zwierząt, a żaden z mieszkańców nie potrafi odzwyczaić kota gryzienia roślin doniczkowych.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest dobry (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje kapitalnej zmiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać naprawy tylko trefne egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wówczas za pomocą młota i dłuta finezyjnie rozbić płytkę i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem bardzo istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale nadal będzie on duży. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Planów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.